Wędkarstwo

Wędkarstwo to zainteresowanie dużej ilości ludzi. Ten unikalny sport to dla mnóstwa osób metoda na spokój, odprężenie, konkurencję a także opcja bycia bliżej z naturą. Jakie da się wyodrębnić rodzaje wędkowania? Czym się pomiędzy sobą odróżniają? Jakie każde z tych rodzajów posiada cechy szczególne?

Łowienie to zajęcie, jakie opiera się na chwytaniu ryb na adekwatny rodzaj wędki. Wśród rodzajów wędkarstwa można wyróżnić sporty, jakie różnią się wśród innych metodą łowienia, rodzajem przynęty, a także miejscem połowu. Ten sport można rozłożyć na:
– morskie wędkarstwo,
– muchowe,
– podlodowe,
– łowienie spinningowe,
– spławikowo – gruntowe,
– wędkarstwo sumowe,
– trolling.
Każda z tych form posiada rozpoznawalne dla siebie elementy i cechy.
Łowienie morskie to jest cieszący się popularnością typ wędkarstwa, w ciągu którego ryby poławiane są na wędki ze statku, wypływającego w morze. Dyscyplina ta jest w stanie być także uprawiana z brzegu plaży albo brzegu portu. Aczkolwiek na ogół wykonywana jest ona sposobem tzw. kutrowym… wędkarstwo wydziela się parę sposobów i technik łowienia. Najbardziej sławną jest trolling – przy połowie z kutra, jak również metoda gruntowo – spławikowa – wędkowanie z plaży albo nadbrzeży. Specyficzną metodą praktykowaną wyłącznie w wędkarstwie morskim jest łapanie na pilker pionowo, jaka polega na zużytkowaniu sztucznej, ciężkiej przynęty uzbrojonej w hak.
Sumowe wędkarstwo – jest to bardzo młoda i modna sfera wędkarstwa, dotycząca łowienia sumów. Praca ta zobowiązuje do poznania paru sposobów wędkowania, a także zastosowania zawodowych przedmiotów wędkarskich. Najpopularniejszą metodą wędkarstwa sumowego jest łapanie na żywca. Demonstruje się ona czynnościami za pomocą spławikowego zestawu. Przynętą do tego typu łowienia jest żywa, mała rybka, jaką zazwyczaj jest ukleja, karaś, kiełb, leszcz, i tym podobne.
Dobre połowy suma zależne są także od czasu działania. Odpowiedni sezon zagwarantuje większą pomyślność. Pora dnia ma również ogromne znaczenie. Sumy ruszają się w nocy, a więc to pora nocna będzie najlepszym czasem dla łowiących.

Wędkarstwo spinningowe – to sławna metoda łowienia sportowego oraz amatorskiego. Do połowów korzysta się z kołowrotka, sztucznej zanęty oraz wędki. Metoda ów opiera się na przemiennym zarzucaniu wabika zaczepionego na hak i ściąganiu jej za pomocą wędziska. Wędkarz może również podczas połowów poruszać wędką taki sposób, by przynęta wyglądała na słabą, żywą, chorą rybę. Spinningowa metoda służy w zasadzie do chwytania drapieżników takowych jak: okoń, sum, sandacz, szczupak, i tym podobne. Do wędkowania sposobem spinningowym potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, w jakim jest: wędka – zrobiona z krótkiego wędziska, kołowrotek z zawiniętą żyłką o rozmiarze zależnym od rodzaju chwytanych ryb i przynęty, plecionek – typ linki utworzony z mnóstwa włókien, gumy – twistery – przynęta, błystki, obrotówki, rippery, woblery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *